0530 979 78 41 iletisim@saded.com.tr

MENÜ

Fatma Kurşun TAMGÜNEY

Sanat Düşünce Eğitim Derneği

Fatma Kurşun TAMGÜNEY

Kardeşlerim, biz bir kuldan gelen emir üzere değil, gönül üzere yola çıktık. Makam, mevki sahiplerinden talimat beklemedik, onların önünde eğilmedik. Milletimizin eksiği neredeyse buna göre çalıştık, dilimiz döndüğünce anlattık, derdimiz buydu.

1970’li yıllardan itibaren yürüdüğümüz gayret yolunda, arkamızda kimse yoktu. Sadece yola çıkarken ettiğimiz dualara ve anlattığımız Hakk yoluna güvendik, dayandık. Sırtını yaslamaksa işte bunlardı benim sırtımı yasladığım yerler...

Edirne'den Van'a kadar deyim yerindeyse gittim ve kardeşlerimle buluştum, onlarla muhabbet ettim. Kardeşlerim bir taraftan derslerimi, konferanslarımı sürdürmeye çalışırken, diğer taraftan da tecrübeli olan, yeterli bilgisi olan, genel kültürü olan kızlarımıza, hemen diksiyon eğitimi, hitabet eğitimi vererek onları da farklı noktalara yolluyordum...

Bir taraftan talebeler yetiştirirken, diğer taraftan hatibeler yetiştirme derdindeydim. Yarım gün bir yerde, yarım gün başka yerde özellikle İstanbul'un ilçelerinde dersler ve konferanslar verdiğimi bugün gibi hatırlıyorum...

Hatibe eğitim dersleri, senaryo yazma çalışmaları, Osmanlı defileleri, tiyatro dersleri gibi çok yönlü çalışmalar gerçekleştirdik.

Bizim giydiğimiz ateşten gömlek, mübalağasız söylüyorum aşk gömleğiydi. Vatan aşkı, millet aşkı, iman aşkı... Bugün de şükürler olsun vazgeçmedim. Kendimi emekli etmedim. Hala kendimce, sağlığım elverdiğince anlatıyorum, SADED çatısı ile yol göstermeye çalışıyorum.

Gayret edin kardeşlerim. Vatan için, millet için, Allah için gayret edin. İnanın bana yardımcınız Allah'tır. Asla ümitsiz olmayın, kimseden talimat beklemeyin, kimsenin gözüne girme derdiniz olmasın. Girecekseniz bir kardeşinizin gönlüne girin, dokunun. Hakk yolunda bildiklerinizi anlatın. Bana ne demeyin, devletim yapar, hükümetim yapar, partim yapar demeyin.

Kardeşlerim ölçümüz bellidir, yolumuz bellidir ve birdir. Ölçümüz Allah'ın emridir, yolumuz peygamber aleyhisselamın yoludur. İşte biz bu doğrultuda ilerlediğimiz yolumuzda bu ölçüyü her alana yayarak anlattık ve ömrümüz yettiğince de inşaallah anlatacağız. Kendi rahatımızı değil, kardeşlerimizin rahatını, milletimizin, devletimizin rahatını düşüneceğiz. Gece gündüz çaba göstermemiz gerekmektedir.

Kardeşlerim hele hele yaşadığımız şu zamanda daha cesur olmamız gerekmektedir. Cesur olacağız, risk alacağız ki ilerleyelim. İlerlemek için araştırmak gerekir, kendimizi geliştirmek gerekir.

Yapacağımız işler, anlatacağımız konular dar bir görüşü, dar bir grubu ilgilendirmemeli, aksine ait olduğumuz tüm milleti, daha da ötesi ümmeti ilgilendirmeli, onlara fayda sağlamalıdır. Bunun için en yakınımızdan başlamalı, en uzağa kadar da gitmeliyiz. Tabandan tavana kadar ilgilenmeliyiz.

Bizler hamdolsun gençliğimizde başladık ve yaşlılığımızda devam ediyoruz. Siz de yapın, siz de yollar açın, siz de bu yolda dertlenerek yürüyün. Yürümekle kalmayın koşun. Allah yardımcımızdır unutmayın...